Zespół na wesele Wałcz
Zespół na wesele Wałcz Zespół na wesele Wałcz Zespół na wesele Wałcz Zespół na wesele Wałcz
 


Jak wybrać salę na wesele?

Wybór sali weselnej, tak jak i zespołu muzycznego, jest wyborem bardzo trudnym i niezwykle ważnym dla udanej zabawy. Czym powinna charakteryzować się idealna sala na wesele? Czym kierować się w trakcie jej wyboru? Na co powinno się zwrócić uwagę?

Poruszane zagadnienia: • Wygląd sali
 • Lokalizacja
 • Wielkość
 • Obsługa
 • Menu
 • Baza noclegowa
 • Miejsce dla palących
 • Oświetlenie
 • Podłoga, parkiet
 • Klimatyzacja
 • Układ sali
 • Kiedy zamawiać
 • Jak sprawdzić salę weselną

Wygląd

Jedną z głównych cech, na którą zwracają uwagę narzeczeni jest wygląd sali. O gustach się nie dyskutuje, więc wybór pozostawiamy Wam. Należy tylko zwrócić uwagę, aby było schludnie i czysto- to podstawa.

Dodatkowym atutem są lustra na ścianach. Kiedy pójdziecie oglądać lokal w którym są lustra- nie będzie on wyglądać okazale, a lustra mogą wręcz szpecić. Jednak w czasie samego wesela- tańczący goście, efekty świetlne, pełny parkiet i lustra- warto to zobaczyć!

Bezwzględnie należy natomiast zwrócić uwagę, aby ściany nie były puste. Muszą zawsze wisieć obrazki, albo tkaniny i inne ozdoby. Dzięki temu dźwięk poprawnie rozchodzi się w sali, nie odbija się od ścian (jest pochłaniany przez wiszące przedmioty) i nie tworzy echa (akustyczność sali).

Na salach weselnych często spotyka się filary podporowe. Na dużych salach są one niezbędne, na małych jednak niekoniecznie, a jednak z zaciętością są w czasie budowy stawiane przez właścicieli. Zjawisko to wzięło się chyba stąd, że "duże sale tak mają". Błąd. Filary na małych salach powodują, że wydaje się ona jeszcze mniejsza, ciężko jest przeprowadzić zabawy, a kamerzysta musi chodzić od filaru do filaru, aby nagrać wszystkich bawiących się gości. Mała sala, pomniejszona jeszcze filarami jest utrudnieniem i dla bawiących się gości i dla orkiestry i dla kamerzysty.


Lokalizacja

Oprócz wyglądu powinniśmy także zwrócić uwagę na lokalizację. Zależnie od tego, czego oczekujemy- centrum, blisko kościoła, poza miastem, nad jeziorem, przy trasie i tak dalej. Każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy. Wesele w centrum, obok kościoła będzie blisko, ale goście nie będą mieli najpewniej możliwości wyjścia na taras. Z kolei poza miastem znajdziemy wspaniały teren do spacerów poprawinowych, ale trzeba liczyć się z dłuższym dojazdem.


Wielkość

Wbrew temu, co można by sądzić, lepsza jest troszkę za mała sala, niż zbyt duża. Na mniejszej sali parkiet jest zawsze pełen, a zabawa ładnie wygląda- i w czasie wesela i uwieczniona na płycie od kamerzysty. Pełen parkiet zachęca kolejnych gości do wyjścia zza stołu. Dodatkowo jeśli efekty świetlne są skromne, to wyglądają o wiele lepiej na niewielkiej sali- a to tworzy klimat sprzyjający szaleństwu tańca. Oczywiście nie można przesadzić ze zmniejszaniem metrażu- goście muszą się zmieścić. Jeśli macie troszkę za dużą salę, to zawsze można pomyśleć o optymalnym ułożeniu stołów.


Obsługa

Bardzo ważna dla komfortu gości weselnych jest obsługa, czyli kelnerzy. Powinni sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Najlepszy kelner to taki, którego nie widać, a potrawy się jednak pojawiają. Kelnerzy nie muszą być przesadnie mili, ale opryskliwość, zły humor widoczny dla obsługiwanych gości jest niedopuszczalny. Powinni oni dbać, aby gościom niczego nie brakowało. Współpraca między obsługą a zespołem muzycznym pozwala na sprawne prowadzenie zabawy weselnej. Dzięki ustaleniu godzin podawania posiłków i sprawnej komunikacji między zespołem muzycznym a obsługą, przerwy mogą być robione akurat w momencie wnoszenia posiłków. Dzięki temu goście nie muszą wybierać pomiędzy konsumpcją a zabawą. Wszystko odbywa się wtedy sprawnie a goście są pod wrażeniem dopracowania imprezy.


Menu

Idealna sala weselna powinna oferować cały wachlarz potraw do wyboru. Menu oczywiście ustala się przed imprezą, ale miło jest mieć w czym wybierać przy jego ustalaniu. Dodatkowo na życzenie powinna być możliwość podania dla wybranych osób potraw wegetariańskich.


Baza noclegowa

W przeważającej większości przypadków na weselu pojawią się goście dojeżdżający. Dla nich powinno się zorganizować nocleg tak, aby po podróży i całej nocy świętowania mogli spokojnie odpocząć- przed poprawinami, lub przed podróżą. W takim przypadku wyśmienicie jest, jeśli wynajmowany lokal posiada bazę noclegową.


Miejsce dla palących

Na wielu salach zapomina się o miejscu dla osób palących. O ile latem nie jest to problem- goście chętnie wychodzą przed lokal, aby ochłonąć- o tyle zimą narażamy gości na wielką niewygodę. Warto, po konsultacji z zarządcą sali, wydzielić pomieszczenie na terenie obiektu, gdzie palacze nie będą nikomu przeszkadzać, ale i nie narażą się na zapalenie płuc. W miesiącach letnich wystawmy popielniczki także na powietrze- dajmy palącym wybór.


Oświetlenie

Często pomijanym elementem przy wyborze sali weselnej jest jej oświetlenie. Zespół muzyczny zazwyczaj posiada efekty świetlne. Aby spełniły one swoją rolę, potrzebne jest przygaszenie świateł na sali. Niestety wciąż jeszcze zdarza się oświetlenie centralne, bądź w paru miejscach sali, ale zapalane jednym i tym samym włącznikiem. Idealnie natomiast jest, gdy na sali jest oświetlenie punktowe, naprzemiennie podłączane tak, aby można było połowę świateł wyłączyć.

Można także spotkać bardzo ciekawe rozwiązanie- oświetlenie nad stołami jest pełne, natomiast oświetlenie na parkiecie zostaje przygaszone. Jest to sposób, które bardzo dobrze się sprawdza i jest warty polecenia. Osoby nie tańczące nie zasypiają za stołem z powodu półmroku, a osobom tańczącym pełne światło nad stołami nie przeszkadza. Oczywiście do uzyskania takiego efektu potrzebna jest troszkę większa sala weselna.


Podłoga, parkiet

Chciałoby się powiedzieć, że jest to banalny podpunkt tego artykułu. Zaręczam jednak, że sale są niezwykle różne- przystosowane do tańca i nie. Podłoga w sali weselnej nie powinna być śliska. Panie, które przychodzą w butach na obcasach mają często duży problem z utrzymaniem równowagi. U Panów połączenie wyjściowych butów, wody weselnej i śliskiej podłogi także daje ciekawe efekty, które nieraz można podziwiać w humorystycznych programach telewizyjnych. Nie ma problemu, jeśli wszystko skończy się na śmiechu i ewentualnie siniaku. Jednak niekiedy może zdarzyć się nieszczęście, więc drodzy narzeczeni- sprawdźmy podłogę.


Klimatyzacja

Warto zadbać, aby wynająć salę, która oferuje pomieszczenie klimatyzowane. Niezwykle ważne jest to zwłaszcza, gdy nasza zabawa odbywa się w miesiącach letnich. Pomieszczenia bez klimatyzacji mają w tym czasie okna pootwierana na oścież, sala się wietrzy, aby dać wytchnienie tańczącym. Nie trzeba chyba wspominać, że powstają wtedy niezdrowe przeciągi, a także wlatują owady. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że klimatyzacja wydłuża trwanie wesela (goście dłużej wytrzymują wysiłek) i potęguje szaleństwo zabawy (nie ma uczucia dyskomfortu, jak w zbyt ciepłym pomieszczeniu).


Układ sali na wesele

Na koniec uwaga z punktu widzenia osób "z drugiej strony sceny". Zespół muzyczny powinien znajdować się z gośćmi na tej samej sali. Często inne rozwiązanie wydaje się być idealne. W końcu na osobnych salach zespół muzyczny nie przeszkadza nietańczącym gościom, nie jest zbyt głośno, można oddzielić część taneczną wesela od rozmów i jedzenia. Wszystko to w teorii się zgadza, lecz w praktyce oznacza mniejsze szaleństwo na parkiecie. Niższa frekwencja i dłuższe rozwijanie się zabawy jest spowodowane i lenistwem i obawami gości. Weselnicy siedzący na jednej sali z zespołem obserwują bawiących się, słuchają muzyki, obserwują co się dzieje i sami nabierają ochoty do tańca. Wiedzą także, że jak wstaną zza stołu to nie będą jedyną parą na parkiecie. I ostatnią (być może najważniejszą) zaletą takiego rozwiązania jest to, że zespół weselny ma możliwość złapania kontaktu z Wszystkimi gośćmi, a nie jedynie tylko z tymi, którzy zdecydowali się przyjść potańczyć. I nie chodzi tylko o oczepiny, ale o ogólne poprowadzenie zabawy.


Termin zamówienia

Salę powinno się zamawiać przynajmniej rok przed planowanym weselem (nawet i 1,5 roku), aby nie mieć problemu "zajętych terminów". Tak więc orkiestra weselna i lokal to pierwsze, co trzeba zamówić planując ślub.


Jak sprawdzić salę weselną?

Wiedzą już Państwo, na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o wybór sali weselnej. Jak jednak sprawdzić jak zachowują się kelnerzy, czy jak smakują potrawy? Najlepiej wybrać się w dane miejsce (jeśli jest to restauracja) na romantyczną kolację. Będziecie mieli okazję poobserwować obsługę i spróbować potraw. Poza tym (bądź gdy nie ma innej możliwości) warto porozmawiać na temat danego miejsca ze znajomymi i rodziną. Może ktoś był na uroczystości weselnej na danej sali i może podzielić się spostrzeżeniami?


Wybór idealnej sali weselnej nie jest łatwy i wymaga przemyślenia, czego oczekujemy, jak wyobrażamy sobie naszą zabawę. Warto jednak poświęcić trochę czasu i zadać sobie nieco trudu, gdyż dobry wybór to pół sukcesu udanego wesela. Mamy nadzieję, że powyższa lista pozwoli Wam zebrać myśli, pomoże i nie pozwoli zapomnieć o żadnym elemencie. Do zobaczenia na idealnych salach weselnych!
Artykuł jest własnością serwisu www.dwbabajaga.pl i można go wykorzystywać tylko w niezmienionej formie, wraz z bezpośrednim linkiem do serwisu www.dwbabajaga.pl

Rezerwacje

+ 48 505 150 167
info@dwbabajaga.pl

Formularz kontaktowy


Porady

"Polecamy papierowe foremki na ciasto. Gdy ich nie ma, to po godzinie/dwóch, ciasto na talerzach wygląda często nieestetycznie- ma przecież tendencję do kruszenia się. W związku z tym w dalszej części wesela nawet dzieci stronią od poczęstunku, gdyż na talerzu jest pełno resztek, które nie zachęcają do degustacji. Papierowe formeki mają rozmiar niewiele większy niż sam kawałek ciasta- rozwiązanie to sprawdza się znakomicie." - Zespół muzyczny Baba Jaga

więcej porad